Polski Bon Turystyczny – Wszystko co musisz wiedzieć

Bez kategorii

Tegoroczne wakacje będą inne niż wszystkie. Ale czy inne automatycznie musi oznaczać gorsze? Zdecydowanie Nie.

Na ten moment jest już pewne, że większość z nas zamiast zagranicznych wojaży zdecyduje się wypocząć w Polsce. Nie ma też wątpliwości, ze do takiego stanu rzeczy przyczynił się nowy rządowy program „Polski Bon Turystyczny 500+”.

Nowa forma wsparcia dla polskich rodzin w sytuacji osłabienia gospodarki przez pandemię COVID-19 w postaci dodatkowych środków na wakacyjny wypoczynek w kraju, trafi do wszystkich rodzin z dziećmi w Polsce. Zgodnie z rządowymi szacunkami dodatkowe środki na wypoczynek trafią do blisko 2,5 mln gospodarstw domowych. Bon będzie przysługiwał niezależnie od poziomu dochodów, tak jak w przypadku programu „Rodzina 500 plus”. Warunkiem otrzymania pomocy jest to, aby prawo do 500 plus przysługiwało dziecku w dniu wejścia w życie ustawy, czyli 18 lipca 2020 r.

Ustawa o Polskim Bonie Turystycznym weszła już w życie, a co za tym idzie realizacja długo wyczekiwanych bonów będzie możliwa jeszcze na półmetku tegorocznych wakacji. Według zapowiedzi wiceministra rozwoju, w sobotę, 25 lipca, zacznie działać internetowa platforma ZUS, na której będą mogli rejestrować się przedsiębiorcy przyjmujący płatności bonem turystycznym. Rodzice natomiast będą mogli zacząć rejestrację 31 lipca.

Z wykorzystaniem bonu nie będzie się trzeba jednak spieszyć, albowiem ustawa przewiduje, że pieniądze będzie można spożytkować do marca 2022 roku. Na wykorzystanie jednorazowego świadczenia będzie zatem sporo czasu.

Wszyscy ci, którzy tegoroczny urlop mają już za sobą albo najzwyczajniej w świecie zdecydują się zostać w domu nie będą poszkodowani. Jeśli ktoś nie wykorzysta bonu w te wakacje będzie mógł to zrobić chociażby w czasie kolejnych ferii lub przyszłorocznych wakacji, a nawet i za dwa lata pod warunkiem, że opłaci wyjazd do końca marca 2022 roku.

Za pomocą bonu będzie można dokonać płatności za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne realizowane przez przedsiębiorcę turystycznego lub organizację pożytku publicznego na terenie kraju. Można będzie również opłacić imprezę turystyczną, w której skład będzie wchodzić spływ kajakowy, wejście do aquaparku czy wesołego miasteczka.

Lista podmiotów, w których będzie można zapłacić za pomocą bonu, będzie publikowana na stronie internetowej Polskiej Organizacji Turystycznej. Podmioty turystyczne zainteresowane przystąpieniem do programu Polski Bon Turystyczny będą mogły zarejestrować się za pośrednictwem PUE ZUS. Tam też będą miały dostęp do swoich rozliczeń.

Obsługa bonu odbywać się będzie w całości online. Aby skorzystać z dodatkowych pieniędzy, rodzic będzie musiał zarejestrować się w systemie PUE. Po zalogowaniu do platformy i potwierdzeniu adresu e-mail oraz numeru telefonu komórkowego będzie mógł aktywować bon. Jeśli zdecyduje się aplikować o świadczenie dla dziecka z niepełnosprawnością, to złoży dodatkowo w PUE odpowiednie oświadczenie, które jest podstawą do przyznania dodatkowych 500 zł.      

Płatności bonem mają być realizowane w oparciu o komunikację SMS. Chcąc zapłacić bonem za usługę turystyczną, trzeba będzie okazać podmiotowi turystycznemu specjalny numer przypisany do bonu, a następnie jednorazowy kod autoryzacyjny otrzymany sms-em.

Z racji tego, że każdy bon przypisany jest do dziecka, powinno być ono obecne przy realizacji usługi turystycznej, np. przy meldowaniu się w hotelu. Hotelarze jednak już sygnalizują, że nie będą pełnić roli strażników. Zatem to od samego przedsiębiorcy zależeć będzie, czy pozwoli zrealizować bon rodzicom podróżującym bez dzieci czy też nie.

Na koniec pamiętać należy, że bon nie podlega wymianie na gotówkę, ani inne środki płatnicze, będzie można natomiast skorzystać z niego wielokrotnie tj. aż do wyczerpania wysokości świadczenia.