PRZELEW ŚRODKÓW NA BŁĘDNY NUMER RACHUNKU

O finansach Porady

O pomyłkę przy zlecaniu przelewu bankowego nietrudno. Co zatem zrobić, gdy przelew zostanie zrealizowany, ale środki wcale nie trafią do właściwego adresata? Czy odzyskanie pieniędzy w takiej sytuacji jest w ogóle możliwe?

Dochodzenie należności, które w wyniku pomyłki i błędnego wpisania jednej lub dwóch cyfr lądowały na koncie nieznajomego okazywało się jeszcze niedawno drogą bez wyjścia. O ile pieniądze nie zostały jeszcze zaksięgowane na rachunku odbiorcy, zwrot odbywał się szybko, gdy tylko jednak pojawiły się na koncie nieznajomego, a ten nie zechciał oddać ich dobrowolnie wyjściem z zaistniałej sytuacji było wytoczenie na mocy art. 405 Kodeksu Cywilnego powództwa o bezpodstawne wzbogacenie się. I tutaj bowiem napotykano na przeszkodę a mianowicie, aby wnieść sprawę do sądu należało znać dane adresata, których to danych bank zasłaniając się tajemnicą bankową- udostępniać po prostu nie chciał. Jedyną szansą na ich uzyskanie i tym samym odzyskanie środków pieniężnych było wówczas zgłoszenie sprawy na policję.

W myśl znowelizowanej ustawy o usługach płatniczych odzyskanie omyłkowo przelanych pieniędzy jest obecnie dużo łatwiejsze niż dotychczas i nie powinno stanowić większego problemu.

Po zrobieniu przelewu na błędny rachunek, należy niezwłocznie poinformować o tym bank. Ten zaś ma 3 dni na zawiadomienie odbiorcy błędnego przelewu o zaistniałej sytuacji. Odbiorca przelewu z kolei ma 30 dni na zwrot niesłusznie otrzymanego przelewu. W przypadku zwrotu, pieniądze trafią na specjalny rachunek techniczny, a dopiero potem na konto poszkodowanej osoby. W przypadku odmowy dobrowolnego zwrotu środków pieniężnych zlecający przelew będzie miał prawny instrument by je egzekwować. Nowelizacja ustawy o usługach płatniczych wprowadza bowiem wyjątek od obowiązku zachowania tajemnicy bankowej w przypadku, w którym odbiorca przelewu nie odda dobrowolnie środków, aby zlecający przelew mógł wystąpić do sądu z powództwem w celu odzyskania pieniędzy. Krótko mówiąc, bank udostępni nam dane odbiorcy przelewu.

Na koniec warto również zaznaczyć, że choć przelewy bankowe wykonywane są wyłącznie na podstawie numeru rachunku wskazanego przez nadawcę i bank nie ma obowiązku porównywania danych odbiorcy, warto zawsze z ostrożności dane te podać, gdyż w przypadku pomyłki w numerze konta łatwiej będzie nam w trakcie ewentualnego procesu sądowego udowodnić, że środki miały faktycznie trafić do kogoś innego.