BEZPIECZNA POŻYCZKA GOTÓWKOWA NIEKONIECZNIE W BANKU CZYLI CO MOŻE NAM ZAOFEROWAĆ RYNEK INSTYTUCJI POŻYCZKOWYCH

O finansach O pożyczkach

Dobra sytuacja na rynku pracy, wzrost płac oraz pozytywny przekaz, jaki dostarczają nam środki masowego przekazu w zakresie najbardziej rozpoznawalnych wskaźników ekonomicznych (PKB, niska inflacja i umiarkowany wzrost cen, kondycja finansów publicznych, itp.) przyczyniają się do zwiększenia poczucia bezpieczeństwa finansowego Polaków, a co za tym idzie – wzrostem konsumpcji i potrzebą realizacji potrzeb, które dotychczas pozostawały w sferze nieosiągalnych pragnień.

Osoby, które mają potrzebę pożyczenia środków pieniężnych na sfinansowanie wybranego przez siebie celu, mogą skorzystać z usług bankowych, albo z oferty instytucji pożyczkowych. Oferta bankowa dedykowana jest jednak w rzeczywistości do ograniczonego grona odbiorców – klientów, którzy są w stanie spełnić surowe wymogi proceduralne. Banki znacznie częściej odrzucają wnioski pożyczkowe ze względu na niewystarczającą zdolność kredytową, brak regularnych wpływów na rachunek bankowy bądź niekorzystną formę zatrudnienia. Oferta pozabankowa jest dostępna dla znacznie szerszej grupy klientów. W przypadku instytucji pożyczkowych kryteria udzielenia pożyczki są bardzo zróżnicowane i określenie scoringu klienta odbywa się zazwyczaj według indywidualnych kryteriów przyjętych przez te podmioty. Wymogi te są zdecydowanie mniej restrykcyjne niż banków. Elastyczne podejście firm pożyczkowych nie oznacza, że nie weryfikują one dokładnie zdolności kredytowej pożyczkobiorców, wręcz przeciwnie, większość firm dokładnie sprawdza i analizuję zdolność kredytową potencjalnego klienta. Coraz częściej instytucje pożyczkowe współpracują  także z Biurem Informacji Kredytowej S.A. –dalej: BIK, co pozwala firmom dopasować pożyczkę idealnie dobraną do możliwości finansowych klienta. Ponadto niewątpliwie zaletą ofert sektora instytucji pożyczkowych jest krótki czas oczekiwania na wydanie decyzji o przyznaniu pożyczki i szybka wypłata środków pieniężnych. Dużym zainteresowaniem cieszą się też produkty, z których skorzystać można przez Internet – prosta procedura złożenia wniosku o pożyczkę sprawia, że ten sposób zawierania umowy zyskuje coraz większą popularność wśród konsumentów.

Zaufanie do firm pożyczkowych rośnie, podobnie jak wartość udzielanych przez nie pożyczek. Według danych uzyskanych przez Konferencję Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce (KPF) i raportu „Sektor instytucji pożyczkowych w Polsce”, łączna wartość portfela pożyczek w pierwszej połowie 2017 roku przekroczyła 3,8 mld zł. Liczba klientów firm pożyczkowych – w badanym okresie – wynosiła około 1,67 mln. Istotnym momentem dla sektora pozabankowego był marzec 2016 roku, kiedy weszły w życie znowelizowane przepisy „ustawy antylichwiarskiej”, czyli ustawa o zmianie nadzoru nad rynkiem finansowym oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1357 z dn. 5 sierpnia 2015 r).

Znaczący był także lipiec 2017 roku, gdy weszły zmiany w ustawie o kredycie konsumenckim (Dz.U. z 2016 r. poz. 1528, z 2017 r. poz. 819), wspominany akt prawny wpłynął na istotne aspekty działania instytucji pożyczkowych.. Na firmy pożyczkowe nałożono obowiązek udzielania informacji o ofercie w sposób określony przez ustawę. W reklamach promujących pożyczki musi się znaleźć zatem: RRSO lub reprezentatywny przykład oferty wraz z całkowitymi kosztami udzielenia takiego zobowiązania. Kolejną wprowadzoną zmianą jest obowiązek rejestracji firm pożyczkowych. Od lipca 2017 roku  rejestr takich firm prowadzony jest przez Komisję Nadzoru Finansowego (KNF). Firma, która nie dokonała rejestracji, działa w sposób nielegalny. Obowiązek ten sprawił, że zwiększyło się bezpieczeństwo pożyczkobiorców, którzy przed zaciągnięciem zobowiązania mogą sprawdzić czy dana instytucja prowadzi swoją działalność zgodnie z prawem.

Uczciwe firmy pożyczkowe, działające zgodnie z prawem i etyką, niewątpliwie pełnią i będą pełnić pozytywną rolę na rynku finansowym. Pozwalają one na realizację potrzeb bardzo dużej grupy klientów „wykluczonych finansowo” z sektora bankowego z różnych przyczyn, często losowych i niewynikających z ich złej woli – np. emeryci, renciści, osoby niemogące podjąć stałego zatrudnienia z przyczyn zdrowotnych, osoby, które straciły pracę bądź popadły w tarapaty finansowe przez oszustwo innych itp.  Lepsza ochrona konsumentów i kontrola instytucji pożyczkowych przyczyniły się do tego, że pożyczki pozabankowe zyskują coraz więcej zwolenników, równolegle stając się coraz większym rywalem dla sektora bankowego. W czasach, gdy banki zaostrzają wymagania wobec klientów, firmy pożyczkowe stały się dobrą alternatywą, w szczególności dla tych klientów, którzy  rozsądnie korzystają z ich usług i nie wpadają w tzw. „spiralę zadłużenia”.

Etyka i zaufanie w branży finansowej jest elementem kluczowym, dotyczy to również szybko rozwijających się firm pożyczkowych, które dostarczają jeszcze jedną dodatkową wartość na rynku – dostępność. Dodatkowo nad wysokimi standardami produktów i usług oferowanych przez sektor pozabankowy czuwa w przypadku zrzeszonych tam instytucji pożyczkowych m.in. Polski Związek Instytucji Pożyczkowych oraz Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce (KPF). Dynamicznie kreujący się rynek potrzeb konsumenckich oraz zwiększające się tempo życia wymagają instrumentów finansowych, które są w stanie im sprostać, instytucje pożyczkowe odpowiadają na te potrzeby.