WEZWANIE DO ZAPŁATY -> JAK JE CZYTAĆ I CO OZNACZA

Porady

Problemy ze spłatą zaciągniętych zobowiązań niosą za sobą różnorodne konsekwencje i zazwyczaj ich dolegliwość dla klientów eskaluje w czasie. Jednym pierwszych kroków, które podejmują pożyczkodawcy celem odzyskania należności, jest wysłanie listu monitującego z przypomnieniem o konieczności wpłaty w określonym terminie pod rygorem podjęcia dalszych działań. Otrzymanie wezwania do zapłaty stanowi więc bezpośrednią konsekwencję nieuregulowania wymagalnych należności. Wyróżniamy kilka wezwań w zależności od etapu sprawy i tak może być to: wezwanie do zapłaty, ostateczne wezwanie do zapłaty oraz przedsądowe wezwanie do zapłaty. W tym artykule przedstawimy i omówimy wezwanie do zapłaty, które często nazywane jest monitem. Należy zaznaczyć, że zazwyczaj to umowa pożyczkowa określa kiedy i w jakich sytuacjach pożyczkodawca jest uprawniony do wysłania takiego wezwania, najczęściej jednak jest to 5 dni kalendarzowych od daty płatności zaległej raty. Dokument ten zwyczajowo wysyłany jest listem poleconym.

Jak czytać wezwanie do zapłaty?

Nie ma jednego, powszechnie obowiązującego wzoru wezwania do zapłaty. Takie pismo musi jednak zawierać kilka niezbędnych elementów, które pozwalają odbiorcy jednoznacznie określić kto, z jakiego tytułu
i w jakiej wysokości wymaga od nas uregulowania należności. Pierwszym krokiem po otrzymaniu takiego wezwania powinno być sprawdzenie czy pismo adresowane jest właśnie do Ciebie i kiedy zostało wygenerowane – data i miejscowość znajdują się w prawym górnym rogu. Zdarza się, że zaległość została uregulowana po wysłaniu wezwania i w takiej sytuacji należy pilnie skontaktować się z działem płatności lub windykacji, by sprawdzić czy wpłata dotarła, możliwe że wezwanie jest już nieaktualne z uwagi na brak zaległości. Każde wezwanie musi zawierać numer umowy lub faktury, której dotyczy, dlatego warto sprawdzić czy taka informacja została zawarta w piśmie, szczególnie w przypadku, gdy mamy więcej niż jedno zobowiązanie. Pamiętajmy, że do uregulowania jest suma wszystkich wymienionych pozycji, nie tylko kapitał zaległy, ale także naliczone koszty, odsetki umowne oraz karne. Ta ostatnia pozycja jest bardzo ważna, ponieważ odsetki karne naliczane są za każdy dzień nieuregulowania płatności, co oznacza, że kwota od dnia wysłania wezwania do otrzymania pisma wzrosła. Monit powinien zawierać także numer rachunku bankowego do spłaty oraz termin płatności, a u dołu strony podpis osoby, która je sporządziła.  

Kiedy uregulować zaległość?

Wezwanie o zapłaty wysłane przez wierzyciela, czyli firmę pożyczkową, powinno zawierać datę płatności
i zazwyczaj jest to 7 dni od otrzymania pisma. Najczęściej zadawane pytanie brzmi: Kiedy jestem zobowiązany uregulować zaległość? Z uwagi na rosnące koszty oraz możliwe dalsze czynności windykacyjne, najlepiej jest to zrobić niezwłocznie po otrzymaniu monitu. Odmowa zapłaty w terminie może spowodować przekazanie zobowiązania do zewnętrznej firmy windykacyjnej, a te bardzo często stosują wizyty terenowe, co może skutkować wizytą windykatorów w miejscu zamieszkania czy pracy dłużnika. Najlepszym wyjściem – w przypadku braku możliwości uregulowania należności – jest kontakt z wierzycielem, numery telefonów i adres mailowy podawane są u dołu wezwania do zapłaty. Krótka rozmowa z wierzycielem może pozwolić na ustalenie aktualnej kwoty zaległości oraz dogodnego terminu płatności. Pamiętajmy, że jest to szczególnie istotne w przypadku budowania pozytywnej historii kredytowej w Biurze Informacji Kredytowej, nawet niewielka niedopłata może wpłynąć negatywnie na zdolność kredytową klienta.

Czy wezwania do zapłaty należy przechowywać?

Najważniejsze dokumenty związane z pożyczką to umowa oraz formularz informacyjny i je bezwzględnie powinniśmy przechowywać przez cały okres trwania umowy o pożyczkę. Wezwanie do zapłaty to forma kontaktu z klientem, a po uregulowaniu zaległości, której dotyczyło, można je uznać za niebyłe. Nie ma prawnego obowiązku przechowywania tego typu pism.

Warto pamiętać, że na każdym etapie trwania umowy o pożyczkę mamy prawo skontaktować się z wierzycielem. Jeżeli mamy pytania do otrzymanego wezwania, jest niejasne lub nieczytelne, nie wahajmy się natychmiast skontaktować z nadawcą listu. Każda wątpliwość dotyczącą naszej sytuacji finansowej powinna być przez nas wyjaśniona, ponieważ konsekwencje ignorowania wezwania do zapłaty, mogą być dotkliwe nie tylko pod względem finansowym, ale także prawnym.